Ella Marie Hætta Isaksen Sámi Grand Prix 2016 - Govven/Foto Anne Katjá Gaup

SÁMI GRAND PRIX HISTORJÁ

1990 - 2021

Sámi Grand Prix lágiduvvui vuosttaš geardde jagis 1990 ja lea dan rájes leamaš sámi stuorámus musihkkadáhpáhus. Ulbmilin lei oažžut ovdán, loktet ja čalmmustahttit ođđa čállojuvvon lávlagiid sámegillii ja ođđa luđiid. Áiggiid čađa leat Sámi Grand Prixas leamaš mielde 176 lávlaga ja 289 luođi! Dáin leat badjel 320 lávlaga ja luođi almmuhuvvon. Sámi Grand Prix lea leamaš dehálaš lávdi máŋgga artistii ja juigiide ja mii leat nu giitevaččat buohkaide geat leat oassálasttán ja geat leat leamašan mielde duohtandahkat dán dehálaš oasi sámi musihkkahistorjjás.

Vuollelis sáhtát lohkat geat leat jagiid čađa leamaš mielde Sámi Grand Prixas

 

SÁMI GRAND PRIX 2021

Juoiganoassi

1. Máhtte Ánte J. Sara – Karen Marianne

Luohtedahkki: Máhtte Ánte J. Sara

2. Kim Hallgeir Berg – Anna Mathilde

Luohtedahkki: Kim Hallgeir Berg

3. Johan Anders Oskal – Per Thomas

Luohtedahkki: Johan Anders Oskal

Nils Peder A. Gaup – Sara Risten Susanna

Luohtedahkki: Nils Peder A. Gaup

Jörgen Stenberg – Mathias

Luohtedahkki: Jörgen Stenberg

Hanna-Maaria Kiprianoff – Mannu Maainâs   

Luohtedahkki: Hanna-Maaria Kiprianoff

Nils Johan Gaup – Niillas Elle Sara

Luohtedahkki: Nils Johan Gaup

Nils Lars Eira – Jon Andreas Rognerud Eira

Luohtedahkki: Nils Lars Eira

Domna Khomjuk – Parrša vigket 

Luohtedahkki Domna Khomjuk 

Elen Ravna A. Triumf – Maikela Lena 


Lávlunoassi: 

1. Hildá Länsman & Lávre – Jođi

Teaksta ja šuokŋa: Hildá Länsman ja Lávre

2. EiRA – Máilmmi nieida

Teaskta: Anne Inger E. Lilleng. Šuokŋa: Anne Inger E. Lilleng, Marit Elisabeth Eira ja Anders P. Bongo

3. Yarsem Galkin & Roman Yakovlev – Moajnas ´Seejjtjaa´vr bajas 

Teaskta: Yarsem Galkin. Šuokŋa: Roman Yakovlev

Inga Máiiá Blind – Fárrui 

Teaskta ja šuokŋa: Niels Ovllá Oskal Dunfjell ja Berit Margrethe Oskal 

Ailu Valle & Ingá Márjá Sarre – Beassášlihkku

Teaskta ja šuokŋa: Ailu Valle ja Ingá Márjá Sarre

Bernt Mikkel Haglund: Stoagadit dolain 

Teaksta ja šuokŋa: Bernt Mikkel Haglund

SÁMI GRAND PRIX 2020

Sámi Grand Prix 2020 šluhttejuvvui Covid-19 geažil. Oasseváldit dán jagi besse mielde 2021.

SÁMI GRAND PRIX 2019

Juoiganoassi

1. Kim Hallgeir Berg (Kárašjohka) - John Heandarat

Luohtedahkki Kim Hallgeir Berg

2. Per Henrik N. Eira (Máze) - Piera Joavnna

Luohtedahkki Per Henrik N. Eira

3. Nils Peder A. Gaup (Guovdageaidnu) - Elle Gárena luohti

Luohtedahkki Nils Peder N. Gaup

Hanna-Maaria Kiprianoff (Čeʹvetjäuʹrr) - FeklaMäärjäz
Luohtedahkki Hanna-Maaria Kiprianoff

Per Bueng (Gárggoluoppal) - Per Helge

Luohtedahkki Per Bueng

Anfisa Agejeva & Domna Khomjuk (Kanjovka/Goardegk) - Vuess
Luohtedahkki Anfisa Agejeva, Domna Khomjuk, árbevirolaš/trad.

Mathis A. Oskal (Heammogieddi) - Anna Christina

Luohtedahkki Mathis A. Oskal

Mikkel Per Sara (Borkenes) - Tone

Luohtedahkki Mikkel Per Sara

Hans Ole Eira (Máze) - Laila Kristine

Luohtedahkki Hans Ole Eira

Heli Aikio (Anár) - Lyemeákku
Luohtedahkki Heli Aikio

Lávlunoassi

1. Saara Hermansson (Vilhelmina) - Mov laavlome

Teaksta ja šuoknja Saara Hermansson
2. EiRA (Ráisa) - Eallin lea dál

Teaksta ja šuoknja Anne Inger E. Lilleng

3. Kalle Urheim (Hápmir) - Don besset jođášit / Juorneying

Teaksta Kalle Urheim, šuokŋa Kalle Urheim ja Emil Bekkevold

Sunna Máret Utsi (Guovdageaidnu) - Amas geaidnu

Teaksta ja šuoknja Sunna Máret Utsi

Marina Grinchuk (Lujávri) - Vijde ja munn puerne

Teaksta Alena Sidorenko, šuokŋa Igor Telishev

Anna Lumikivi (Anár) - Mõõn tiõrvân

Teaksta ja šuoknja Anna Lumikivi

Guldal Sámi Grand Prix 2019 almmuhusa dás

Geahča Sámi Grand Prix 2019 dás

SÁMI GRAND PRIX 2018

Juoiganoassi

1. Hans Ole Eira (Máze) - Mina Helene

Luohtedahkki Hans Ole Eira

2. Per Bueng (Gárggoluoppal) - Bier' Mikko Issáha Biret

Luođi bidjan Berit Alette Sara, dajahusat Per Bueng

3. Per Tor Turi (Kárašjohka) - Ánne Lájlá

Luohtedahkki Per Tor Turi

Marit Inga Sara Pettersen (Áltá) - Henry Kristoffer
Luohtedahkki Marit Inga Sara Pettersen

Issát Sámmol Heatta (Máze) - Anne Helene Kristine

Luohtedahkki Issát Sámmol Heatta

Kim Hallgeir Berg (Kárašjohka) - Karen Harriet
Luohtedahkki Kim Hallgeir Berg

Mathis A. Oskal (Heammogieddi) - Máhte Niillas

Luohtedahkki Mathis A. Oskal

Jørgen M. Eira (Suolovuopmi) -Mihkkal Mathias

Luohtedahkki Jørgen M. Eira

Berit Inger Anne Eira Buljo & Marit Gaup Eira (Guovdageaidnu/Suolovuopmi) - Ánte Juhán

Luohtedahkki Berit Inger Anne Eira Buljo

John André Eira (Máze) - Joakim
Luohtedahkki John André Eira

Lávlunoassi

1. Inger Karoline Gaup (Guovdageaidnu) - Oahppan lean

Teaksta Inger Karoline Gaup, šuoknja Bernt Mikkel Haglund
2. Pávvá Pittja (Váhčir) - Luođu loaiddus

Teaksta ja šuoknja Pávvá Pittja

2. Jan Ole Hermansen (Máze) - Čuorpmas

Teaksta ja šuoknja Jan Ole Hermansen

Bároš (Máze) - Ráhkis Davvi

Teaksta ja šuoknja Issát Sámmol Heatta

Saara Hermansson (Vilhelmina) - Festivaale-dobtesh

Teaksta ja šuoknja Saara Hermansson

Ola Stinnerbom (Göteborg) - Sapmi Power

Teaksta ja šuoknja Ola Stinnerbom

Guldal Sámi Grand Prix 2018 almmuhusa dás

Geahča Sámi Grand Prix 2018 dás

SÁMI GRAND PRIX 2017

Juoiganoassi

1. John André Eira (Máze) - Svein Egil

Luohtedahkki John André Eira

2. Per Henrik N. Eira (Máze) - Piera Joavnna

Luohtedahkki Per Henrik N. Eira

3. Nils Peder A. Gaup (Guovdageaidnu) - Elle Gárena luohti

Luohtedahkki Nils Peder N. Gaup

Kim Hallgeir Berg (Kárašjohka) - John Heandarat

Luohtedahkki Kim Hallgeir Berg

Hanna-Maaria Kiprianoff (Čeʹvetjäuʹrr) - FeklaMäärjäz
Luohtedahkki Hanna-Maaria Kiprianoff

Per Bueng (Gárggoluoppal) - Per Helge

Luohtedahkki Per Bueng

Anfisa Agejeva & Domna Khomjuk (Kanjovka/Goardegk) - Vuess
Luohtedahkki Anfisa Agejeva, Domna Khomjuk, árbevirolaš/trad.

Mathis A. Oskal (Heammogieddi) - Anna Christina

Luohtedahkki Mathis A. Oskal

Mikkel Per Sara (Borkenes) - Tone

Luohtedahkki Mikkel Per Sara

Hans Ole Eira (Máze) - Laila Kristine

Luohtedahkki Hans Ole Eira

Heli Aikio (Anár) - Lyemeákku
Luohtedahkki Heli Aikio

1. Inger Marie Nilut (Guovdageaidnu) – Min duovdagat

Teaksta Inger Marie Nilut, šuokŋa Inger Marie Nilut & Heaika Hætta

2. Jan Ole Hermansen & Biret Margit Hætta (Máze) – Mun ja don

Teaksta ja šuoknja Jan Ole Hermansen & Kari Lisbeth Hermansen

3. Emilia Olsen (Oslo) - Bábergirdi

Teaksta Emilia Olsen & Liisa Helander, šuokŋa Kenneth Hætta

Sunna Máret Utsi (Guovdageaidnu) – Mu gorut

Teaksta Sunna Máret Utsi, šuokŋa Roy Alexander Lind

Sara Ajnnak (Dráhkie) - Mjärra

Teaksta ja šuoknja Sara Ajnnak

Sagittarius (Guovdageaidnu/Oslo) – Ovttas leat

Teaksta Anne Gro Gaup, šuokŋa Roy Alexander Lind

Guldal Sámi Grand Prix 2017 almmuhusa dás

Geahča sámi Grand Prix 2017 dás

SÁMI GRAND PRIX 2016

Juoiganoassi

1. Johan Ivvár Gaup (Máze) – Mikkel Andreas

Luohtedahkki Johan Ivvár Gaup 

2. Marit Inga Sara Pettersen (Áltá) – Kim Rune

Luohtedahkki Marit Inga Sara Pettersen

3. Nils M. Sara (Guovdageaidnu) – Oddbjørg Hætta Sara

Luohtedahkki Nils M. Sara

June Brita Eira (Guovdageaidnu) – Else Kristine

Luohtedahkki June Brita Eira

Johan Anders Bær (Kárašjohka) – Erke

Luohtedahkki Johan Anders Bær

Nils Lars Eira (Kárašjohka) – Niillas Risten

Luohtedahkki Nils Lars Eira

Mathis Ole Vars (Láhpoluoppal) – Biret Inger Márjá Vars

Luohtedahkki Mathis Ole Vars

Ravna Anti Guttorm (Kárašjohka) – Áslat Johánas

Luohtedahkki Ravna Anti Guttorm

Issát Sámmol Heatta (Máze) – Siv Kristine

Luohtedahkki Issát Sámmol Heatta

Per Bueng (Gárggoluoppal) – Tony

Luohtedahkki Per Bueng 

Johan Mikkel Bueng (Gárggoluoppal) – Elle Mágge

Luohtedahkki Johan Mikkel Bueng

Neeta Inari Jääskö (Anár) - Oobiš

Luohtedahkki Neeta Inari Jääskö


Lávlunoassi

1. Ella Marie Hætta Isaksen (Guovdageaidnu/Deatnu) – Luoddaearru

Teaksta ja šuoknja Ella Marie Hætta Isaksen

2. Gájanas (Ohcejohka/Anár) – Áiggiid čađa

Teaksta ja šuoknja Hildá Länsman

3. Janne Eilen Mienna Guttorm (Guovdageaidnu) – Hervejuvvon máilbmi

Teaksta Mathis Mienna & Janne Eilen Mienna Guttorm, šuokŋa Rolf Erling Mienna

Marit Susanne Utsi (Guovdageaidnu) – Vuolgu olggos

Teaksta ja šuokŋa Marit Susanne Utsi

Axel Ánte (Halden) - Adriante

Teaksta ja šuoknja Roy Alexander Lind

Viddasprince (Máze) – Eallin

Teaksta ja šuoknja Ivan André Skum

Guldal Sámi Grand Prix 2016 almmuhusa dás

SÁMI GRAND PRIX 2015

Juoiganoassi

1. Johan Anders Bær (Kárášjohka) – Skomáhkár Ánde 

Luohtedahkki Johan Anders Bær

2. Ingá-Máret Gaup-Juuso (Gárasavvon) – Elle-Mákreda Gaup-Juuso

Luohtedahkki Ingá-Máret Gaup-Juuso 

3. Per-Olof Nutti (Gárasavvon) – Lágešduottargiellasiid vánddardeaddji 

Luohtedahkki Per-Olof Nutti 

Anne Berit Pelloperä (Kárášjohka) – Marie Therese Nordsletta Aslaksen 

Luohtedahkki Anne Berit Pelloperä

Anders Isak Oskal (Guovdageaidnu) Migon 

Luohtedahkki Anders Isak Oskal

Ellen Marit Oskal (Guovdageaidnu) – Váhkar

Luohtedahkki Ellen Marit Oskal 

Issát Sámmol Heatta (Máze) – Amas niidii 

Luohtedahkki Issát Sámmol Heatta 

Johan P. Sara (Guovdageaidnu) – Per Jonas 

Luohtedahkki Johan P. Sara 

Per Bueng (Áltá) – Simon Áilu

Luohtedahkki Per Bueng 

Petra Biret Magga Vars ja Mathis Ole Vars (Vuohčču) – Mátki 

Luohtedahkki Petra Biret Magga Vars ja Mathis Ole Vars


Lávlunoassi

1. Nils Henrik Buljo (Guovdageaidnu) – 1+1 

Teaksta ja šuokŋa: Nils Henrik Buljo 

2. Háldi (Guovdageaidnu ja Kárášjohka) – Suoivvanasain

Teaksta: Anne Gro Gaup ja Maia Hætta. Šuokŋa: Háldi

3. Rávggon (Vuohčču) – Máská 

Teaksta ja šuokŋa: Rávggon 

John Arvid Johnskareng (Kárášjohka) – Luossagonagas 

Teaskta ja šuokŋa: John Arvid Johnskareng

Anja Storelv (Råneå) – Liegga salla

Teaksta ja šuokŋa: Bernt Mikkel Haglund 

Kalle Urheim (Divtasvuodna) – Idjasuoivvan 

Teaksta ja šuokŋa: Kalle Urheim 

Guldal Sámi Grand Prix 2015 almmuhusa dás

SÁMI GRAND PRIX 2014

Juoiganoassi

1. Jörgen Stenberg (Máláge) – Nejla

Luohtedahkki: Jörgen Stenberg

2. Marit Kristine Hætta Sara (Guovdageaidnu) – Mia Alehtta

Luohtedahkki: Marit Kristine Hætta Sara

3. Ann Karoline Eira (Guovdageaidnu) – Aina Cecilie

Luohtedahkki Ann Karoline Eira

Valentina Kirillikova (Lujávri) - Piet djirven

Luohtedahkki: Valentina Kirillikova

Petra Biret Magga-Vars (Vuohču) – Anna Frida

Luohtedahkki: Petra Biret Magga-Vars,

Mathis A. Oskal (Heammogieddi) – Duollet dálle

Luohtedahkki: Mathis A. Oskal

Nils Peder A. Gaup (Guovdageaidnu) – Beaska Niillas 

Luohtedahkki: Nils Peder A. Gaup

Nils-Heikki Paltto (Lemmi) – Alehttá

Luohtedahkki: Nils-Heikki Paltto

Per Mathis Skum (Guovdageaidnu) – Mathias

Luohtedahkki: Per Mathis Skum

Isak N. P. Eira (Guovdageaidnu) – Issát Ánte

Luohtedahkki: Isak N. P. Eira


Lávlunoassi

1. Aila duo (Anár) – Naharij kandâ

Teaksta: Heli Aikio, Šuokŋa: Heli Aikio ja Jessika Lampi 

2. Josef Per Buljo (Guovdageaidnu) – Eallin manná viidásit

Teaksta ja šuokŋa: Josef Per Buljo

3. Marit Susanne Utsi (Guovdageaidnu) – Eatnis

Teaskta: Marit Susanne Utsi, Šuokŋa: Nils Rune Utsi 

Sunna Máret Utsi (Guovdageaidnu) – Dál mun dan dovddán

Teaskta ja šuokŋa: Sunna Máret Utsi 

Guovssahas (Kárášjohka) – Gula mu

Teaksta: Linda Krokmo, Šuokŋa: Treven Kaaby

Vasilij Maminov (Lujávri) – Moai vuite

Teaksta ja šuokŋa: Vasilij Maminov

Guldal Sámi Grand Prix 2014 almmuhusa dás

Mii deavdit deike dađistaga olles Sámi Grand Prix historjja!